SLEVA až 20 %. Do 31.8.2024. Ceny jsou již u produktů.

1. Parametry uchycení lžíce

Jak zjistit vzdálenosti a rozměry čepů u lžíce, lopaty?

V podstatě se jedná o velmi snadný úkol. Avšak vzhledem k tomu, že pro označení jednotlivých rozměrů se často užívá různých termínů, není od věci si celý proces měření zrekapitulovat a vše si upřesnit.

Co budete potřebovat

Jen a pouze svinovací metr - to bude vaše hlavní pomůcka. Samozřejmě můžete využít i sofistikovanější měřící přístroje, ale pro naše účely bude klasický metr naprosto dostačující. Optimálně ještě posuvné měřítko, tzv. šupleru, pro jistější změření průměru čepů.

Průměr čepů:

Jedná se o průměr čepů, pomocí kterých se připevňuje lžíce, lopata nebo jiné příslušenství k vašemu bagru či minibagru. K měření průměru čepů použijte metr stejným způsobem, jako je popsáno na obrázku. Nejjednodušší způsob je změření otvoru pro čep na rameni, pro přesnější změření přiložte metr k okraji otvoru hodnotou 10 cm a odečtěte další hodnotu na metru. Hodnota mínus 10 je tedy správný rozměr v cm. Nejlepšího změření docílíte pomocí posuvného měřítka (šuplery), kdy změříte přímo průměr čepu na lžíci. Náš tip: čepy mívají většinou průměr v intervalech 5 mm, tzn. například 25 mm, 30 mm, 35 mm, 40 mm, 45 mm, 50 mm, 55 mm, 60 mm, 65 mm atd.

 Průměr čepů

Šířka mezi ušima:

Tento parametr, tedy měření šířky mezi ušima lžíce či lopaty, je mimořádně důležitý. Pokud dojde k chybnému změření, existují dvě varianty: lžíce buď vůbec nepůjde připevnit na rameno bagru (příliš malá vzdálenost mezi ušima) a nebo připevnit půjde, ale bude mít moc velikou vůli a během práce se bude pohybovat ze strany na stranu (příliš velká vzdálenost mezi ušima). Tolerance během měření představuje cca +/- 5 mm. Při měření dávejte pozor na opotřebení materiálu, které může zkreslit výslednou hodnotu. Nejpřesnější způsob, jak změřit vzdálenost mezi ušima, je odstranit čep a prostrčit metr tímto otvorem.

Šířka mezi ušima
Osová vzdálenost čepů:

Třetí parametr představuje osová vzdálenost čepů. Optimální způsob, jak zjistit tento údaj, je změřit vzdálenost od středu prvního otvoru ke středu otvoru druhého - přesně jak je znázorněno na ilustraci. 

Osová vzdálenost čepů

Na našich webových stránkách můžete vybírat vhodné lžíce, lopaty a další příslušenství pro bagry a minibagry nejen dle značky svého stroje, ale také dle výše uvedených parametrů.

Věříme, že vám tyto informace pomohly a byly pro vás přínosem. Budete-li mít jakýkoliv dotaz, neváhejte kontaktovat naši technickou podporu na čísle: +420 228 227 426 nebo emailem: info@lzicealopaty.cz, případně využijte náš kontaktní formulář. Těšíme se!